Kontrola szczelności płytowych wymienników ciepła

Serwis płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, systemach ogrzewania solarnego i geotermicznego. Bardzo duże zastosowanie mają w procesach przemysłowych służąc do wymiany ciepła, a także w przemyśle, jako parowniki, skraplacze, przemysłowe instalacje chłodzące.

 

Ze względu na specyficzny charakter pracy, wymienniki ciepła są podatne na gromadzące się wewnątrz zanieczyszczenia i korozję. Zbierający się wewnątrz osad i kamień mogą znacząco obniżyć wydajność urządzenia, a finalnie prowadzić do jego uszkodzenia. W przypadku procesów przemysłowych, stanowi to zagrożenie przestoju linii produkcyjnej, co z kolei pociąga znaczne straty organizacyjne i finansowe.

 

Regularny serwis- gwarancją sprawności

Najlepszym sposobem utrzymania w pełni sprawnych i wydajnych płytowych wymienników ciepła jest regularny serwis urządzeń. Polega on na kontroli i ewentualnej wymianie materiałów eksploatacyjnych, które najbardziej narażone są na zużycie.  Wymiana uszczelek, czyszczenie płyt, badanie szczelności i regeneracja wymiennika, przez wyspecjalizowanych fachowców, pozwoli długo cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem wymienników.

 

Kontrola szczelności płytowych wymienników ciepła – na czym polega?

Podstawową cechą sprawnego i efektywnego działania płytowych wymienników ciepła jest zachowanie szczelności, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz urządzenia. Jest to szczególnie ważne przy procesach produkcyjnych, gdzie np. substancje chłodzące przy rozszczelnieniu instalacji mogą zmieszać się z produktem. Dochodzi wówczas do zakażenia krzyżowego, a brak sterylności dyskwalifikuje produkt. Sytuacja niedopuszczalna szczególnie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym.

 

Kontrola szczelności zewnętrznej jest o tyle prosta, że łatwo zauważyć wyciek z uszkodzonego wymiennika.

Kontrola szczelności wewnętrznej opiera się na podstawowej, choć mało dokładnej wodnej próbie ciśnieniowej, oraz nowoczesnej metodzie wodorowej, która umożliwia wykrycie uszkodzeń o wartości kilku mikrometrów.