Czyszczenie chemiczne płytowych wymienników ciepła CIP

Sezon grzewczy czas zakończyć!

Sezon na ogrzewanie dobiega końca. Temperatura powietrza wzrasta i czas skręcić grzejniki, piece, wpuszczając więcej świeżego powietrza z zewnątrz. Korzystanie z pięknej aury to ulga dla organizmu i niewątpliwie dla portfela. Czeka nas kilkumiesięczna przerwa z dala od centralnego ogrzewania, kontrolowania temperatury na piecu, a w niektórych przypadkach nerwowego sprawdzania gazu w zewnętrznej butli gazowej, ilości pozostałego po zimie miału czy węgla do palenia.

Lepiej zapobiegać, niż później naprawiać

Warto nie czekać do jesieni i od razu po sezonie sprawdzić stan urządzeń i wymienników ciepła, ostatnio bardzo eksploatowanych. Usunąć nagromadzone w nich zanieczyszczenia, osady, kamień. Sprawdzić stan techniczny i zawczasu przygotować na kolejny atak chłodu. Pozwoli to nam spać spokojnie, zachować żywotność wymienników ciepła i nie dać się zaskoczyć, bo przecież zima co roku zaskakuje nie tylko kierowców.  

Czyszczenie chemiczne płytowych wymienników ciepła CIP

Stosowane w systemach centralnego ogrzewania, instalacjach ciepłej wody wymienniki płytowe, można czyścić chemicznie w obiegu zamkniętym CIP. Działające na zasadzie wymiany ciepła między dwoma obwodami urządzenia, pracują w warunkach specyficznych. Narażone na kamień, związki wapnia i rdzy występujących w instalacjach wodnych, systemach ciepłowniczych, osadzają się na powierzchniach wymiany ciepła i tym samym obniżają efektywność działania. Prowadzi to do zwiększenia kosztów eksploatacji, a nawet do uszkodzenia wymiennika.

Zalecane jest regularne czyszczenie wymienników ciepła, a przynajmniej co dwa lata wypłukanie kamienia oraz szlamu kotłowego.

Czyszczenie chemiczne płytowych wymienników ciepła CIP, polega na wtłaczaniu pod wysokim ciśnieniem środki całkowicie biodegradowalne do wnętrza wymiennika. W następstwie tego procesu osady ulegają rozpuszczeniu i oderwaniu od powierzchni urządzenia, po czym zostają wypłukane. Czyszczenie odbywa się w obiegu zamkniętym, a ilość cykli płukania zależy od stanu zanieczyszczenia wymiennika.