Regeneracja płytowych wymienników ciepła
Wymienniki ciepła- regenerować czy nie?
Wymienniki ciepła to powszechnie stosowane urządzenia, których podstawową funkcją jest wymiana ciepła między dwoma lub więcej płynami. Ze względu na to, że różnią się budową, przeznaczeniem i rozwiązaniem zastosowanym do przepływu ciepła, mają też ogromne znaczenie w przemyśle.
Do wymienników bezkontaktowych, w których nie dochodzi do mieszania się płynów należą rekuperatory. Można je podzielić na:
- Wymienniki ciepła płytowe
- Wymienniki ciepła płaszczowo- rurowe
- Wymienniki ciepła spiralne
- Zbiorniki z wężownicą lub płaszczem
- Kanały odzysku ciepła
I choć ich zastosowanie w wielkich fabrykach i przetwórniach nikogo nie dziwi, to przykład powszechnego zastosowania, jako podgrzewacza wody, grzejnika, czy chłodnicy samochodowej już owszem.
Regeneracja płytowych wymienników ciepła
Wymienniki ciepła pracują w warunkach specyficznych. Narażone na kamień, związki wapnia i rdzy występujące w instalacjach wodnych i systemach ciepłowniczych, które osadzają się na powierzchniach wymiany ciepła i tym samym obniżają efektywność działania. Prowadzi to do zwiększenia kosztów eksploatacji, a nawet do uszkodzenia wymiennika.
I tak, jeśli w przypadku gospodarstwa domowego jest to koszt wymiany urządzenia, tak w przypadku dużego zakładu produkcyjnego wiąże się z przestojem linii, zatrzymaniem procesu i ogromnymi kosztami firmy.
Co warto wiedzieć o regeneracji płytowych wymienników ciepła?
Regeneracja płytowych wymienników ciepła jest oferowana, jako usługa przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Profesjonalne podejście, wiedza i zastosowanie oryginalnych części to gwarancja powodzenia.
Konserwacja i regeneracja wymienników jest konieczna. Jeśli mają działać bez zakłóceń, bez zagrożenia przestojem produkcyjnym muszą być kontrolowane. Częstotliwość tych prac zależy od temperatury pracy i zastosowania danego wymiennika. Najczęściej wymianie podlegają płyty i uszczelki, czyli części najbardziej narażone na zużycie, a stanowiące istotny element dla prawidłowego funkcjonowania wymienników.