Regeneracja płytowych wymienników ciepła

Wymienniki ciepła- regenerować czy nie?

Wymienniki ciepła to powszechnie stosowane urządzenia, których podstawową funkcją jest wymiana ciepła między dwoma lub więcej płynami. Ze względu na to, że różnią się budową, przeznaczeniem i rozwiązaniem zastosowanym do przepływu ciepła, mają też ogromne znaczenie w przemyśle.

 

Do wymienników bezkontaktowych, w których nie dochodzi do mieszania się płynów należą rekuperatory. Można je podzielić na:

  • Wymienniki ciepła płytowe
  • Wymienniki ciepła płaszczowo- rurowe
  • Wymienniki ciepła spiralne
  • Zbiorniki z wężownicą lub płaszczem
  • Kanały odzysku ciepła

 

I choć ich zastosowanie w wielkich fabrykach i przetwórniach nikogo nie dziwi, to przykład powszechnego zastosowania, jako podgrzewacza wody, grzejnika, czy chłodnicy samochodowej już owszem.

 

Regeneracja płytowych wymienników ciepła

Wymienniki ciepła pracują w warunkach specyficznych. Narażone na kamień, związki wapnia i rdzy występujące w instalacjach wodnych i systemach ciepłowniczych, które osadzają się na powierzchniach wymiany ciepła i tym samym obniżają efektywność działania. Prowadzi to do zwiększenia kosztów eksploatacji, a nawet do uszkodzenia wymiennika.

I tak, jeśli w przypadku gospodarstwa domowego jest to koszt wymiany urządzenia, tak w przypadku dużego zakładu produkcyjnego wiąże się z przestojem linii, zatrzymaniem procesu i ogromnymi kosztami firmy.

 

Co warto wiedzieć o regeneracji płytowych wymienników ciepła?

Regeneracja płytowych wymienników ciepła jest oferowana, jako usługa przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Profesjonalne podejście, wiedza i zastosowanie oryginalnych części to gwarancja powodzenia.

 

Konserwacja i regeneracja wymienników jest konieczna. Jeśli mają działać bez zakłóceń, bez zagrożenia przestojem produkcyjnym muszą być kontrolowane. Częstotliwość tych prac zależy od temperatury pracy i zastosowania danego wymiennika. Najczęściej wymianie podlegają płyty i uszczelki, czyli części najbardziej narażone na zużycie, a stanowiące istotny element dla prawidłowego funkcjonowania wymienników.