Jak wybrać płytowy wymiennik ciepła

Grzejnik czy kaloryfer?

 

Korzystając z dobrodziejstwa centralnego ogrzewania rzadko kiedy zastanawiamy się nad działaniem urządzeń i systemów grzewczych. Przyzwyczajeni do wygody zapominamy, że grzejniki nie były w domach od zawsze, a ciepło pochodziło dosłownie od domowego ogniska czy pieca kaflowego, w którym rozpalało się ogień.

 

Kto wymyślił grzejnik?

Już  w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano centralne ogrzewanie. Tak zwany hypocaust (ciepło spod spodu), czyli pierwszy znany system ogrzewania podłogowego, polegał na rozprowadzaniu pod posadzką gorącego powietrza z pieca, który je ogrzewał. I choć niektóre metody ogrzewania przypominają ten pierwowzór, to jednak droga od tego wynalazku, do współczesnego ciepłownictwa była bardzo długa i zawiła.

 

Znany nam dzisiaj grzejnik, potocznie nazywany kaloryferem powszechnie stosowany w pomieszczeniach wszelakiego typu; to wymiennik ciepła typu woda- powietrze, para-powietrze. Za jego wynalazcę uważany jest Niemiec Franz Karlovich San Galli, mieszkający w San Petersburgu na przełomie XIX/XX wieku. Wynaleziona przez niego w 1855 roku bateria grzewcza, „Heitskerper”, czyli „gorące pudło”, była grubą rurą z pionowymi dyskami. Genialny wynalazek, który przez długi czas nakreślał drogę rozwoju światowej energii ciepłowniczej.  

 

Dziś najczęściej stosowane są grzejniki płytowe, gdzie karbowane płyty ze stali tworzą powierzchnię wymiany ciepła. Przez grzejniki przepływa gorąca woda lub para. Woda zasilająca centralne ogrzewanie nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni, ale ogrzewana jest w wymienniku ciepła, przez wodę z sieci ciepłowniczej lub kotła, a stąd płynie do grzejników.

.Jak wybrać płytowy wymiennik ciepła?

Wymiennik płytowy warto zastosować w celu zwiększenia efektywności urządzeń systemu grzewczego. Wybierając wymiennik ciepła bardzo ważna jest ilość posiadanych płyt, ich wielkość, a nawet kąt odchylenia wytłoczeń. Warto zaczerpnąć porady fachowca, który ustali zapotrzebowanie i dobierze odpowiedni typ wymiennika do powierzchni ogrzewanych za jego pomocą pomieszczeń.