Serwis i czyszczenie płytowych wymienników ciepła

Centralne ogrzewanie kontra własna kotłownia

Niewątpliwym plusem mieszkania w bloku jest wygoda ogrzewania. Kwestia rozkręcenia i skręcenia grzejników, by wyregulować temperaturę w mieszkaniu. Ewentualnie odpowietrzenie instalacji raz w roku to jedyne zadanie domowników (oczywiście poza regularnymi opłatami za energię). Stała dostawa energii cieplnej prosto z elektrociepłowni, bez zmartwień o wybór, sposób i jakość ogrzewania domu to powszechny luksus osiedlowych bloków z tzw. centralnym ogrzewaniem.

Bloki bez centralnego?

Nowsze bloki, w których obecnie stosuje się rozwiązania gazowe, wyposażone są w oddzielne piece, służące do ogrzewania tylko danego mieszkania. To właściciel decyduje o tym, kiedy piec włączyć i rozpocząć ogrzewanie, a kiedy zależy mu tylko na podgrzewaniu wody do bieżącego użytkowania. Trzeba bezwzględnie pamiętać o regularnym przeglądzie i serwisowaniu pieca oraz o przeglądach kominiarskich, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Marzenie o własnej kotłowni

Domy wolnostojące muszą natomiast zostać wyposażone w kotłownię, a o wyborze sposobu ogrzewania warto jest zdecydować jeszcze na etapie projektu, by dobrze wybrać materiały budowlane, rozplanować pomieszczenia, instalacje i urządzenia grzewcze. Wybór sposobu ogrzewania jest duży. Od tych najbardziej wymagających zaangażowania rozwiązań po najnowsze technologie, proste w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu. Może to być, zatem stosunkowo niedrogie ogrzewanie węglowe; bardziej ekologiczny piec na ekogroszek, biomasę, drewno opałowe czy słomę; ogrzewanie elektryczne, gazowe, olejowe, po kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie nadmuchowe.

Serwisant i kominiarz

Niezależnie czy mieszkamy w domu czy bloku, co najmniej raz w roku powinniśmy umówić przegląd kominiarski i serwisowy. Serwis i czyszczenie płytowych wymienników ciepła zastosowanych w piecach, powinien być przeprowadzany regularnie, przez firmy specjalistyczne. Jedynie fachowa obsługa tego typu urządzeń zapewni bezpieczeństwo użytkowania.