Czyszczenie chemiczne wymieników ciepła JAD
Czyszczenie chemiczne wymienników ciepła JAD
Wymienniki ciepła typu JAD, to wymienniki płaszczowo- rurowe. Ze względu na swą wszechstronność zastosowania, są często spotykane w rozwiązaniach przemysłowych. Poprzez odpowiedni dobór parametrów rurek zastosowanych w wymienniku, projektant może wpływać na dynamikę procesu wymiany ciepła jeszcze na etapie projektowania, co znacznie poprawia wydajność i optymalizuje pracę urządzenia.
Słabe punkty wymienników płaszczowo- rurowych
Słabym punktem tego typu wymienników jest duża podatność na zanieczyszczenia. Ze względu na większą pojemność wody, w stosunku do powierzchni wymiany ciepła, znacznie wzrasta masa osadu w porównaniu np. z wymiennikiem płytowym. Tym samym wydłuża się czas czyszczenia i ilość preparatów, potrzebnych do zlikwidowania osadów. Nie są polecane, gdy proces produkcji wymaga częstego, codziennego czyszczenia.
Budowa kołnierzy i ich połączeń też wpływa na narastanie zanieczyszczeń. Połączenia stałe, kołnierza z urządzeniem, zapewniają dużą szczelność, ale uniemożliwiają demontaż i utrudniają czyszczenie wymiennika.
Jak przedłużyć żywotność wymiennika ciepła?
Zanieczyszczenia mogą być natury biologicznej, zakrzepowe, chemiczne, korozyjne, cząsteczkowe, osadowe. Osadzone na powierzchni rurek zwiększają opór ciepła, zmniejszając sprawność urządzenia. Prowadzą do tworzenia ognisk korozyjnych, a w efekcie do awarii. Stąd tak ważne są przeglądy prewencyjne, w efekcie których można zdiagnozować stan urządzenia i jego podzespołów, oraz regularne czyszczenie układu.
Czyszczenie chemiczne wymieników ciepła JAD jest skutecznym sposobem nawet na całkowicie zasklepione urządzenia. Jest to proces złożony i powinien być prowadzony przez profesjonalne firmy. Dysponują one nowoczesnym sprzętem do chemicznego czyszczenia wymienników z zamkniętym obiegiem. Agregat czyszczący, wtłacza pod wysokim ciśnieniem środki czyszczące, które rozpuszczają zanieczyszczenia. Dodatkowo zabezpiecza metalową powierzchnię przed korozją.