Uszczelki Sondex

Płytowe wymienniki ciepła- jak uniknąć usterek?

Wymiennik ciepła typu płytowego to urządzenie, w którym dochodzi do wymiany ciepła między dwoma niezależnymi mediami, bez mieszania się ich. Płyny przepływają pomiędzy rzędami stalowych, pofałdowanych płyt, na których powierzchni dochodzi do wymiany ciepła. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu wymienniki te spełniają swoją rolę w wielu gałęziach przemysłu.

W przemyśle spożywczym wspomagają przetwórstwo płynnych artykułów spożywczych, spełniają rolę podgrzewaczy, pasteryzatorów, sterylizatorów. W przemyśle petrochemicznym wspomagają proces przetwarzania ropy naftowej. W przemyśle chemicznym, stosowane dzięki zachowaniu szczelności wymiany ciepła.

Wady i zalety płytowych wymienników ciepła

Niewątpliwą zaletą tego typu wymienników jest ich budowa. Rząd cienkich płyt, z otworami do przepływów, zamontowany między płytą czołową i dociskową. Całość skręcona śrubami ściskowymi i wyposażona w odpowiednie uszczelki gwarantuje szczelność. Efektem jest łatwość rozkręcenia, wyczyszczenia, sprawdzenia i wymiany zużytych podzespołów.

Kolejną zaletą jest możliwość dokładania, bądź odejmowania płyt w celu zoptymalizowania procesu.

Wadą płytowych wymienników ciepła jest duża podatność na zanieczyszczenia wewnątrz układu. W systemach chłodniczych woda, wytrąca kamień, który z kolei osadza się w wymienniku i wymaga regularnego czyszczenia. W przemyśle spożywczym, w wymiennikach gromadzą się osady biologiczne.  

Jak unikać usterek?

Wykorzystując wymienniki płytowe w procesie produkcji ważne jest ich regularne czyszczenie i serwisowanie. Czyszczenie wymiennika ma na celu usunięcie nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń (odrdzewianie, odkamienianie). Ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo zalecane jest czyszczenie chemiczne płytowych wymienników ciepła CIP, odbywające się w obiegu zamkniętym, w kilku cyklach- zależnie od poziomu zanieczyszczenia wymiennika.

Sprawdzanie stanu jakości płyt. Dobór odpowiednich uszczelek i okresowa wymiana (uszczelki Sondex, uszczelki Alfa laval) zapewnią szczelność procesu.