Wymienniki ciepła płaszczowo rurowe

Wymienniki ciepła JAD

Wymienniki typu JAD to jedne z najpowszechniej stosowanych wymienniki ciepła płaszczowo rurowe. Wszechstronne zastosowanie, trwałość, wysoka wydajność i niezawodność decydują, że ten typ wymienników ciepła znajdziemy w instalacjach centralnego ogrzewania, centralnej ciepłej wody, w budownictwie zasilanym w energię cieplną z wodnych systemów ciepłowniczych, a także, a może przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych (chemicznych, spożywczych, procesach technologicznych).

Jak działa wymiennik ciepła typu JAD?


Urządzenie składa się z cylindrycznego płaszcza, i przebiegających w nim rurek. Wymiana ciepła następuje na powierzchni tych rurek, współosiowych wężownic zwiniętych przeciwbieżnie (między płynem wewnątrz rurek, a płynem na zewnątrz, wewnątrz płaszcza). Wymiennik typu JAD jest wymiennikiem przepływowym, przeciwprądowym. Wymienniki ciepła płaszczowo- rurowy to charakterystyczna zwarta budowa i prosty montaż.

Zanieczyszczenie pod kontrolą

By przedłużyć żywotność wymiennika ciepła, warto pilnować kilku kwestii, które znacznie wpływają na sprawność i wydajność tego typu urządzeń. Przede wszystkim należy walczyć z zanieczyszczeniami osadzającymi się na powierzchni rurek wewnątrz wymiennika. Mogą one wywołać korozję, a tym samym przyczynić się do uszkodzenia urządzenia.

Jak zapobiegać uszkodzeniu wymiennika ciepła JAD?

Poprzez prawidłowe założenia projektowe, można ograniczyć zanieczyszczenia zbierające się wewnątrz, jeszcze na etapie projektowania. Dobrze dobrany wymiennik ciepła jest gwarantem długiej i oszczędnej eksploatacji.

Poprzez bieżącą kontrolę zanieczyszczeń, można wpływać na minimalizowanie osadów, oczyszczając odpowiednio płyny wykorzystywane do procesu, w trakcie korzystania z wymiennika.

Poprzez regularne czyszczenie chemiczne wymienników ciepła JAD bądź czyszczenie fizyczne, zależnie od procesu i rodzaju wymiennika. Ze względu na nierozbieralną konstrukcję tego typu wymienników warto skorzystać z pomocy firm w tym się specjalizujących.